Resultat och tabeller

Stockholms Discgolfserie 2020

M betyder Matchpoäng. DM = Delmatchpoäng och HP står för Hålpoäng.

I en match (M) erhålls 2 M-poäng vid seger, 1 M-poäng vid oavgjort, och 0 M-poäng vid förlust.

I en delmatch (DM) erhålls 2 DM-poäng vid seger, 1 DM-poäng vid oavgjort, 0 DM-poäng vid förlust.

Vid sammanräkning av poäng tar man M-poäng i första hand, därefter DM-poäng och sist hålpoäng. 

Omgång 8, 6 augusti

Div 1:
Visättra 1 - Brunna 1: 1-5 (5-7, 4-6, 3-3)
Järva 1 - SDGC 1: 0-6 (2-7, 2-6, 3-5)
Kärsön 1 - Åkersberga 1: 4-2 (7-2, 2-7, 4-2)

 

Div 2: 

Brunna 2 - SDGC 2: 2-4 (8-1, 4-7, 3-6)
Kärsön 2 - Södertörn: 2-4 (4-3, 4-6, 0-2)
Frisbeefrämjandet - Bålsta: 2-4 (7-2, 1-9, 3-4)

Div 3: 

Åkersberga 2 - Tyresö: 2-4 (6-4, 5-6, 3-4)
Visättra 2 - Lidingö: 0-6 (4-8, 1-9, 6-7)
SDGC 3 - Järva 2: 2-4 (3-7, 5-6, 7-1)

Omgång 7, 24 juni 

Div 1:

SDGC 1 - Visättra 1: 4-2 (7-1, 4-6, 8-0)
Åkersberga 1 - Brunna: 1 2-4 (7-2, 7-9, 0-7)
Kärsön 1 - Järva 1: 4-2 (4-2, 5-7, 6-2)

 

Div 2: 

Södertörn - Brunna 2: 0-6 (3-4, 2-7, 4-6)
Bålsta - SDGC 2: 3-3 (5-5, 6-2, 3-7) 
Frisbeefrämjandet - Kärsön 2: 2-4 (7-1, 4-6, 2-5)

Div 3: 

Lidingö - Åkersberga 2: 4-2 (3-5, 5-3, 7-2)
Järva 2 - Tyresö: 4-2 (4-3, 7-0, 2-5)
SDGC 3 - Visättra 2: 4-2 (8-0, 4-5, 7-3)

Tabell

Div 1                 Poäng   

 2 SDGC 1             11 M, 34 DM, 117 HP

  1 Brunna 1          13 M, 33 DM, 131 HP  

 3 Järva 1              9 M, 25 DM, 112 HP  

 4 Åkersberga 1   8 M, 29 DM, 110 HP 

  5 Kärsön 1             8 M, 20 DM, 97 HP  

  6 Visättra 1              0 M, 3 DM, 72 HP  

Div 2               Poäng    

1 SDGC 2            15 M, 37 DM, 132 HP

3 Brunna 2           9 M, 24 DM, 106 HP

4 Södertörn          8 M, 25 DM, 105 HP

2 Bålsta                9 M, 27 DM, 109 HP

6 FF                        2 M, 14 DM, 81 HP

5 Kärsön 2             5 M, 17 DM, 96 HP

Div 3                Poäng 

1 Järva 2            14 M, 32 DM, 129 HP 

2 SDGC 3             12 M, 32 DM, 132 HP 

 5 Åkersberga 2   5 M, 22 DM, 100 HP 

4 Tyresö               7 M, 23 DM, 103 HP 

3 Lidingö              7 M, 23 DM, 112 HP 

 6 Visättra 2            3 M, 12 DM, 81 HP 

Omgång 6, 11 juni 

Div 1:

Visättra 1 - Åkersberga 1: 0-6 (3-5,  5-6, 3-5)
SDGC 1 - Kärsön 1: 6-0 (6-2, 6-3, 5-1)
Brunna 1 - Järva 1: 3-3 (4-8, 6-4, 6-6)

 

Div 2: 

Brunna 2 - Bålsta: 4-2 (0-6, 5-2, 5-1) 
Södertörn - Frisbeefrämjandet: 2-4 (4-6, 0-6, 6-4)
SDGC 2 - Kärsön 2: 6-0 (7-3, 6-4, 6-5)

Div 3: 

Åkersberga 2 - Järva 2: 3-3 (6-4, 5-6, 5-5)
Lidingö - SDGC 3: 2-4 (7-8, 2-4, 6-3)
Tyresö - Visättra 2:  2-4 (5-3, 4-5, 2-5)

Omgång 5,  4 juni 

Div 1:

Kärsön 1 - Visättra 1: 6-0 (8-1, 6-4, 6-2)
Järva 1 - Åkersberga 1: 2-4 (5-6, 5-6, 7-3)
Brunna 1 - SDGC 1: 4-2 (6-2, 6-4, 2-5)

 

Div 2: 

Frisbeefrämjandet - Brunna 2: 2-4 (6-5, 1-5, 2-6)
Kärsön 2 - Bålsta 3-3 (7-1, 5-6, 5-5)
SDGC 2 - Södertörn: 4-2 (2-7, 8-2, 7-2)

Div 3: 

SDGC 3 - Åkersberga 2: 4-2 (2-5, 5-2, 5-2)
Visättra 2 - Järva 2: 2-4 (6-3, 3-5, 1-4)
Tyresö - Lidingö: 4-2 (8-4, 5-6, 4-2)

Omgång 4, 28 maj 

Div 1:
Visättra 1 - Järva 1: 0-6 (5-7, 4-6, 3-4)
Kärsön 1 - Brunna 1: 1-5 (5-5, 1-5, 3-6)
Åkersberga 1 - SDGC 1: 1-5 (2-2, 1-7, 2-5)

 

Div 2: 

Brunna 2 - Kärsön 2: 4-2 (4-0, 2-6, 6-3)
Frisbeefrämjandet - SDGC 2: 0-6 (0-5, 0-5, 0-5)
Bålsta - Södertörn: 6-0 (7-2, 4-3, 5-4)

Div 3: 

Åkersberga 2 - Visättra 2: 5-1 (6-4, 7-7, 7-0)
SDGC 3 - Tyresö: 4-2 (4-7, 7-2, 7-4)
Järva 2 - Lidingö: 4-2 (6-4, 4-5, 9-4)

Omgång 3, 14 maj 

Div 1:
Brunna Lag 1 - Visättra Lag 1: 6-0 (6-4, 8-1, 7-2)
SDGC Lag 1 - Järva Lag 1: 2-4 (2-7, 6-2, 1-3)
Åkersberga Lag 1 - Kärsön Lag 1: 6-0 (7-6, 6-4, 8-3)

 

Div 2: 

SDGC Lag 2 - Brunna Lag 2: 6-0 (8-3, 6-5, 6-2)
Södertörn - Kärsön Lag 2: 6-0 (8-0, 5-3, 6-4) 
Bålsta - Frisbeefrämjandet: 4-2 (9-1, 2-6, 6-1)

Div 3: 

Tyresö - Åkersberga Lag 2: 0-6 (1-5, 5-7, 1-4)
Lidingö - Visättra Lag 2: 3-3 (7-1, 2-5, 1-1)
Järva Lag 2 - SDGC Lag 3: 4-2 (9-2, 1-3, 8-5)

Omgång 2, 7 maj 

Div 1:
Visättra Lag 1 - SDGC Lag 1: 0-6 (1-7, 4-6, 2-7)
Brunna Lag 1 - Åkersberga Lag 1: 4-2 (8-3, 4-6, 7-2)
Järva Lag 1 - Kärsön Lag 1: 4-2 (6-4, 5-6, 6-4)

 

Div 2:

Brunna Lag 2 - Södertörn: 1-5 (6-6, 4-6, 3-4)
SDGC Lag 2 - Bålsta: 4-2 (7-3, 5-7, 7-1)
Kärsön Lag 2 - Frisbeefrämjandet:  4-2 (5-4, 7-5, 2-7)

Div 3: 

Åkersberga Lag 2 - Lidingö: 2-4 (3-6, 8-6, 1-5)

Tyresö - Järva Lag 2: 3-3 (6-5, 6-6, 5-6)
Visättra Lag 2 - SDGC Lag 3: 0-6 (6-7, 5-6, 5-8)

Omgång 1, 30 april 

Div 1:
Åkersberga 1 - Visättra 1: 6-0 (7-3, 4-2, 6-4)
Kärsön 1 - SDGC 1: 3-3 (2-2, 2-5, 3-2)
Järva 2 - Brunna 1: 4-2 (6-4, 4-2, 1-4)

 

Div 2: 

Bålsta - Brunna 2: 3-3 (3-3, 5-7, 7-2)
Frisbeefrämjandet - Södertörn: 0-6 (3-6, 3-8, 2-5)
Kärsön 2 - SDGC 2:  2-4 (4-4, 0-7, 3-3)

Div 3: 

Järva 2 - Åkersberga Lag 2: 6-0 (7-3, 7-1, 7-0)

SDGC 3 - Lidingö: 6-0 (5-0, 8-5, 9-1)
Visättra 2 - Tyresö: 0-6 (0-7, 2-5, 3-4)

© 2019 by Fridofrida AB