Resultat och tabeller
Stockholms Discgolfserie 2022

MP betyder Matchpoäng. DM = Delmatchpoäng och HP står för Hålpoäng.

I en match (M) erhålls 2 M-poäng vid seger, 1 M-poäng vid oavgjort, och 0 M-poäng vid förlust.

I en delmatch (DM) erhålls 2 DM-poäng vid seger, 1 DM-poäng vid oavgjort, 0 DM-poäng vid förlust.

Vid sammanräkning av poäng tar man M-poäng i första hand, därefter DM-poäng och sist hålpoäng. 

Page_00001.jpg

Omgång 10

Division 1 Norra

Järva 1 - Brunna 1: 2-4 (5-7, 3-7, 5-0)

Kärsön 1 - Brunna 2: 4-2 (6-4, 2-6, 6-3)

Bålsta 1 - Åkersberga 1: 1-5 (6-6, 5-8, 4-5

Division 1 Södra

Lidingö - Visättra 1: 4-2 (4-5, 7-3, 5-3)

Södertörn - SDGC 1: 2-4 (1-3, 5-4, 5-6)

SDGC 2 - Tyresö 1: 2-4 (3-7, 3-7, 6-5)

Division 2  Norra

Täby - Kärsön 2: 6-0 (5-0, 5-0, 5-0)

DVK - FF: 4-2 (8-6, 3-7, 6-0)

Åkersberga 2 - Järva 2: 5-1 (6-3, 5-5, 6-5)

Division 2 Södra

Visättra 3 - Tyresö 2: 0-6 (2-5, 2-6, 6-7)

Visättra 2 - SDGC 3: 4-2 (4-7, 5-1, 6-4)

Högdalen – Kaknäs: 4-2 (7-6, 1-8, 9-4)

Omgång 9

Division 1 Norra

Brunna 2 - Järva 1: 1-5 (2-6, 5-6, 5-5)

Åkersberga 1 - Brunna 1: 0-6 (1-6, 3-6, 3-5)

Bålsta 1 - Kärsön 1: 4-2 (7-2, 8-6, 4-6)

Division 1 Södra

SDGC 1 - Lidingö: 6-0 (8-1, 8-1, 6-1)

Tyresö 1 - Visättra 1: 3-3 (1-2, 7-1, 5-5)

SDGC 2 - Södertörn: 3-3 (6-6, 7-2, 2-5)

Division 2  Norra

FF - Täby: 3-3 (4-4, 5-7, 5-3)

Järva 2 - Kärsön 2: 2-4 (2-6, 6-7, 5-0

Åkersberga 2 - DVK: 2-4 (4-9, 7-4, 2-4)

Division 2 Södra

SDGC 3 - Visättra 3: 4-2 (6-4, 3-5, 5-2)

Kaknäs - Tyresö 2: 2-4 (7-1, 4-5, 4-5)

Högdalen - Visättra 2: 4-2 (7-5, 1-9, 7-6)

Page_00002.jpg

Omgång 8

Division 1 Norra

Järva 1 - Åkersberga 1: 6-0 (4-0, 6-2, 3-2)

Brunna 2 - Bålsta: 5-1 (7-0, 5-5, 6-5)

Brunna 1 - Kärsön 1: 6-0 (5-0, 5-0, 5-0) WO

Division 1 Södra

Lidingö - Tyresö 1: 2-4 (2-5, 7-2, 0-6)

SDGC 1 - SDGC 2: 6-0 (5-0, 5-0, 5-0) WO

Visättra 1 - Södertörn: 0-6 (5-6, 5-6, 3-8)

Division 2  Norra

Täby - Järva 2: 4-2 (8-3, 2-7, 6-2)

FF - Åkersberga 2: 4-2 (7-1, 7-4, 0-7)

Kärsön 2 - DVK: 6-0 (7-4, 8-7, 4-2)

Division 2 Södra

Visättra 3 - Kaknäs: 0-6 (2-6, 2-7, 4-7)

SDGC 3 - Högdalen: 6-0 (8-7, 5-4, 5-1)

Tyresö 2 - Visättra 2: 0-6 (1-4, 3-7, 2-5)

Omgång 7

Division 1 Norra

Bålsta - Järva 1: 4-2 (7-6, 6-4, 2-6)

Kärsön 1 - Åkersberga 1: 4-2 (2-5, 4-3, 7-2)

Brunna 1 - Brunna 2: 5-1 (5-2, 6-3, 6-6)

Division 1 Södra

SDGC 2 - Lidingö: 6-0 (6-3, 7-4, 5-4)

Södertörn - Tyresö 1: 0-6 (2-8, 2-6, 1-9)

Visättra 1 - SDGC 1: 0-6 (0-5, 2-8, 0-6)

Division 2  Norra

Åkersberga 2 - Täby: 5-1 (5-1, 8-5, 7-7)

DVK - Järva 2: 6-0 (6-0, 9-0, 5-2)

Kärsön 2 - FF: 1-5 (5-5, 1-7, 3-5)

Division 2 Södra

Högdalen - Visättra 3: 3-3 (5-7, 6-5, 6-6)

Visättra 2 - Kaknäs: 2-4 (4-6, 5-6, 7-1)

Tyresö 2 - SDGC 3: 2-4 (0-3, 5-6, 7-2)

Omgång 6

Division 1 Norra

Järva 1 - Kärsön 1: 2-4 (4-1, 4-7, 2-6)

Bålsta 1 - Brunna 1: 0-6 (4-5, 0-5, 3-7)

Åkersberga 1 - Brunna 2:  3-3 (1-3, 3-3, 4-3)

Division 1 Södra

Lidingö - Södertörn: 2-4 (1-2, 5-3, 4-5)

SDGC 2 - Visättra 1: 6-0 (5-2, 5-2, 8-3)

Tyresö 1 - SDGC 1: 0-6 (2-3, 4-5, 4-6)

Division 2  Norra

Täby - DVK: 4-2 (4-4, 5-3, 5-5)

Åkersberga 2 - Kärsön 2: 6-0 (5-0, 5-0, 5-0) WO

Järva 2 - FF:  0-6 (3-5, 4-6, 0-6)

Division 2 Södra

Visättra 3 - Visättra 2:  0-6 (4-7, 6-8, 5-7)

Högdalen - Tyresö 2: 2-4 (3-6, 7-2, 4-6)

Kaknäs - SDGC 3: 2-4 (5-2, 1-7, 4-7)

Omgång 5

Division 1 Norra

Brunna 1 - Järva 1: 5-1 (4-4, 7-2, 6-3)

Brunna 2 - Kärsön 1: 4-2 (6-3, 8-2, 2-8)

Åkersberga 1 - Bålsta 1: 5-1 (6-4, 5-5, 7-1)

Division 1 Södra

Visättra 1 - Lidingö: 4-2 (7-4, 6-2, 5-6)

SDGC1 - Södertörn: 4-2 (7-0, 4-5, 6-5)

Tyresö 1 - SDGC 2: 6-0 (4-2, 6-4, 6-1)

Division 2  Norra

Kärsön 2 - Täby: 2-4 (1-5, 4-7, 6-5)

FF - DVK: 3-3 (2-4, 5-5, 5-3)

Järva 2 - Åkersberga 2: 6-0 (5-3, 8-3, 7-3)

Division 2 Södra

Tyresö 2 - Visättra 3: 3-3 (4-7, 5-5, 4-3)

SDGC 3 - Visättra 2: 3-3 (6-6, 6-3, 5-7)

Kaknäs - Högdalen: 6-0 (5-3, 7-6, 5-3)

Omgång 4

Division 1 Norra

Järva 1 - Brunna 2: 4-2 (6-3, 4-5, 7-3)

Brunna 1 - Åkersberga 1: 4-2 (6-0, 6-0, 1-8)

Kärsön 1 - Bålsta 1: 4-2 (6-1, 4-6, 7-2)

Division 1 Södra

Lidingö - SDGC 1: 0-6 (2-4, 4-7, 2-8)

Visättra 1 - Tyresö 1: 4-2 (0-7, 7-2, 6-3)

Södertörn - SDGC 2: 1-5 (2-9, 5-5, 1-7)

Division 2  Norra

Täby - FF: 2-4 (1-4, 1-6, 7-5)

Kärsön 2 - Järva 2: 4-2 (5-1, 4-3, 5-6)

DVK - Åkersberga 2: 4-2 (5-2, 7-0, 4-6)

Division 2 Södra

Visättra 3 - SDGC 3: 5-1(6-1, 6-3, 4-4)

Tyresö 2 - Kaknäs: 1-5 (5-5, 4-7, 1-8)

Visättra 2 - Högdalen: 4-2 (7-1, 3-5, 8-1)

Omgång 3

Division 1 Norra

Kärsön 1 - Brunna 1: 2-4 (4-2, 1-5, 0-6)

Bålsta  - Brunna 2: 0-6 (2-4, 6-8, 4-6)

Åkersberga 1 - Järva 1: 2-4 (2-5, 4-6, 5-3)

Division 1 Södra

Tyresö 1 - Lidingö: 4-2 (6-1, 2-4, 7-2)

SDGC 2 - SDGC 1: 6-0 (4-0, 7-3, 5-3)

Södertörn - Visättra 1: 0-6 (2-5, 4-6, 2-6)

Division 2  Norra

Järva 2 - Täby: 2-4 (1-4, 3-7, 5-1)

Åkersberga 2 - FF: 6-0 (4-1, 6-4, 8-4)

DVK- Kärsön 2: 6-0 (5-0, 8-5, 6-1)

Division 2 Södra

Kaknäs - Visättra 3: 5-1 (6-1, 6-4, 5-5)

Högdalen - SDGC 3: 3-3 (3-7, 6-2, 7-7)

Visättra 2 - Tyresö 2: 3-3 (5-5, 5-7, 7-2)

Omgång 2

Division 1 Norra

Järva 1 - Bålsta 1: 6-0 (5-1, 7-5, 8-2)

Åkersberga 1 - Kärsön 1: 5-1 (6-2, 6-0, 4-4)

Brunna 2 - Brunna 1: 3-3 (4-2, 3-7, 6-6)

Division 1 Södra

Lidingö - SDGC 2: 3-3 (4-1, 2-6, 5-5)

Tyresö 1 - Södertörn: 6-0 (3-1, 7-3, 8-4)

SDGC 1 - Visättra 1: 6-0 (6-4, 5-3, 7-4)

Division 2  Norra

Täby - Åkersberga 2: 2-4 (2-5, 6-5, 4-6)

Järva 2 - DVK: 3-3 (3-3, 5-4, 1-8)

FF - Kärsön 2: 0-6 (0-5, 0-5, 0-5) WO

Division 2 Södra

Visättra 3 - Högdalen:  2-4 (3-3, 3-7, 5-5)

Kaknäs - Visättra 2: 2-4 (5-7, 8-2, 3-5)

SDGC 3 - Tyresö 2:  2-4 (5-1, 3-6, 3-7)

Omgång 1

Division 1 Norra

Kärsön 1 - Järva 1: 2-4 (3-5, 6-2, 2-6)

Brunna 1 - Bålsta 1: 6-0 (6-2, 8-5, 6-3)

Brunna 2 - Åkersberga 1: 0-6 (0-5, 0-5, 0-5)

Division 1 Södra

Södertörn - Lidingö: 2-4 (1-8, 6-0, 4-5)

Visättra 1 - SDGC 2: 5-1 (3-3, 7-4, 6-3) 

SDGC 1 - Tyresö 1: 6-0 (8-3, 5-0, 7-3)

Division 2  Norra

DVK - Täby: 3-3 (4-5, 6-6, 7-1)

Kärsön 2 - Åkersberga 2: 0-6 (0-5, 0-5, 0-5) WO

FF - Järva 2: 6-0 (6-2, 7-2, 6-1)

Division 2 Södra

Visättra 2 - Visättra 3: 6-0 (6-1, 7-4, 6-4)

Tyresö 2 - Högdalen: 4-2 (1-4, 6-3, 8-3)

SDGC 3 - Kaknäs: 4-2 (2-2, 8-3, 5-5)

Vill Du synas här?

Klicka här för ta kontakt med oss!

logodgnu.png